A-TB500-T403SB
A-TB500-T403SB
A-TB500-T403SB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB500-T403SB
  • Description
    TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
  • Delivery Services
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Quick Inquiry
A-TB500-T403SB
Number of Levels 1
Positions Per Level 3
Pitch 0.197" (5.00mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-20 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Features -
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating -
Clamp Material - Plating Steel, Stainless
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)