A-TB750-TI20
A-TB750-TI20
A-TB750-TI20
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A-TB750-TI20
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    TERM BLK 20P SIDE ENT 7.5MM PCB
  • Delivery Services
20 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Quick Inquiry
A-TB750-TI20
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer Assmann WSW Components
Series A-TB750
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 20
Pitch 0.295" (7.50mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 10 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-22 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 115°C
Housing Material Thermoplastic
Contact Material - Plating -
Clamp Material - Plating Brass - Nickel Plated
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 0.4 Nm (3.5 Lb-In)