A2HF1CSQ24VDC1.6
Manufacturer
CIT Relay and SwitchDescription
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Request for Quotation
A2HF1CSQ24VDC1.6
lmages are for reference only.A2HF1CSQ24VDC1.6
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
A2HF1CSQ24VDC1.6
| Category | Relays - Automotive Relays - |
| Manufacturer | CIT Relay and Switch |
| Series | A2H |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Coil Type | Non Latching |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 50 A |
| Switching Voltage | 75VDC - Max |
| Must Operate Voltage | 15.6 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 10 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Features | Sealed - Fully |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Coil Power | 1.6W |
| Coil Resistance | 360 Ohms |
| Base Product Number | A2HF1CS |
| Coil Current | 66.7 mA |
| Product Attribute |  |
| Part Number | A2HF1CSQ24VDC1.6 | A2HF1CSQ24VDC1.6D | A2HF1CSQ24VDC1.6D | A2HF1CSQ24VDC1.6R |
| RoHS Status | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant | RoHS Compliant |
| Description | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V | RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V |