A2HF1CSQ24VDC1.6D
A2HF1CSQ24VDC1.6D
A2HF1CSQ24VDC1.6D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2HF1CSQ24VDC1.6D
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V
Quick Inquiry
A2HF1CSQ24VDC1.6D
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 15.6 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Diode, Sealed - Fully
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 360 Ohms
Base Product Number A2HF1CS
Coil Current 66.7 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute A2HF1CSQ24VDC1.6 A2HF1CSQ24VDC1.6 A2HF1CSQ24VDC1.6D A2HF1CSQ24VDC1.6R
Part Number A2HF1CSQ24VDC1.6 A2HF1CSQ24VDC1.6 A2HF1CSQ24VDC1.6D A2HF1CSQ24VDC1.6R
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 24V