A2HM1CCQ12VDC1.6
A2HM1CCQ12VDC1.6
A2HM1CCQ12VDC1.6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2HM1CCQ12VDC1.6
  • Manufacturer
    CIT Relay and Switch
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Quick Inquiry
A2HM1CCQ12VDC1.6
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Automotive Relays -
Manufacturer CIT Relay and Switch
Series A2H
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 90 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 133.3 mA
Parts with Similar Specifications
Product Attribute A2HM1CCQ12VDC1.6 A2HM1CCQ12VDC1.6D A2HM1CCQ12VDC1.6D A2HM1CCQ12VDC1.6R
Part Number A2HM1CCQ12VDC1.6 A2HM1CCQ12VDC1.6D A2HM1CCQ12VDC1.6D A2HM1CCQ12VDC1.6R
Manufacturer CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch CIT Relay and Switch
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V