A2HM1CCQ12VDC1.6R
A2HM1CCQ12VDC1.6R
A2HM1CCQ12VDC1.6R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A2HM1CCQ12VDC1.6R
  • Description
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Quick Inquiry
A2HM1CCQ12VDC1.6R
Coil Type Non Latching
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 50 A
Switching Voltage 75VDC - Max
Must Operate Voltage 7.8 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 10 ms
Release Time 10 ms
Features Resistor
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power 1.6W
Coil Resistance 80 Ohms
Base Product Number -
Coil Current 150 mA
Description RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V