A6986F3V3
A6986F3V3
A6986F3V3
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A6986F3V3
  • Manufacturer
    STMicroelectronics
  • Description
    IC REG BUCK 3.3V 1.5A 16HTSSOP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.5A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Quick Inquiry
A6986F3V3
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer STMicroelectronics
Series -
Packaging Tube
RoHS Status ROHS3 Compliant
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 38V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 250kHz ~ 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)