A6986H3V3TR
A6986H3V3TR
A6986H3V3TR
lmages are for reference only.
  • Part Number
    A6986H3V3TR
  • Description
    IC REG BUCK 3.3V 2A 16HTSSOP
  • Package
    16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
  • Delivery Services
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 2A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Quick Inquiry
A6986H3V3TR
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Input (Max) 38V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 2A
Frequency - Switching 250kHz ~ 2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)