ABM8-20.000MHZ-10-1-U-T
ABM8-20.000MHZ-10-1-U-T
ABM8-20.000MHZ-10-1-U-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ABM8-20.000MHZ-10-1-U-T
  • Manufacturer
    Abracon LLC
  • Description
    CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    4-SMD, No Lead
  • Delivery Services
20 MHz ±10ppm Crystal 10pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Quick Inquiry
ABM8-20.000MHZ-10-1-U-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Crystals, Oscillators, Resonators - Crystals -
Manufacturer Abracon LLC
Series ABM8
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type MHz Crystal
Frequency 20 MHz
Frequency Stability ±10ppm
Frequency Tolerance ±10ppm
Load Capacitance 10pF
ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms
Operating Mode Fundamental
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC Abracon LLC
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD CRYSTAL 20.0000MHZ 10PF SMD