ACPL-827-500E
ACPL-827-500E
ACPL-827-500E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ACPL-827-500E
  • Manufacturer
    Broadcom Limited
  • Description
    OPTOISOLATOR 5KV 2CH TRANS 8SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD, Gull Wing
  • Delivery Services
Optoisolator Transistor Output 5000Vrms 2 Channel 8-SMD
Quick Inquiry
ACPL-827-500E
Get the Price Now!
Specifications
Category Isolators - Optoisolators - Transistor-Photovoltaic Output Optoisolators
Manufacturer Broadcom Limited
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Channels 2
Voltage - Isolation 5000Vrms
Current Transfer Ratio (Min) 50% @ 5mA
Current Transfer Ratio (Max) 600% @ 5mA
Turn On / Turn Off Time (Typ) -
Rise / Fall Time (Typ) 4µs, 3µs
Input Type DC
Output Type Transistor
Voltage - Output (Max) 70V
Current - Output / Channel 50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.2V
Current - DC Forward (If) (Max) 50 mA
Vce Saturation (Max) 200mV
Operating Temperature -30°C ~ 100°C