ACS724LLCTR-10AU-T
ACS724LLCTR-10AU-T
ACS724LLCTR-10AU-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ACS724LLCTR-10AU-T
  • Manufacturer
    Allegro MicroSystems
  • Description
    ISOLATED CURRENT SENSOR 5V
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Delivery Services
Current Sensor 10A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Quick Inquiry
ACS724LLCTR-10AU-T
Get the Price Now!
Specifications
Category Sensors, Transducers - Current Sensors -
Manufacturer Allegro MicroSystems
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status ROHS3 Compliant
For Measuring DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 10A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 400mV/A
Frequency 120kHz
Linearity ±1.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 4µs
Current - Supply (Max) 14mA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)