ADA1000F-36-C
ADA1000F-36-C
ADA1000F-36-C
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ADA1000F-36-C
  • Manufacturer
    Cosel USA, Inc.
  • Description
    AC/DC CONVERTER 36V 594W
  • Delivery Services
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
ADA1000F-36-C
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board) - AC DC Converters -
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series ADA (1000W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 16.5 A
Current - Output 2 -
Current - Output 3 -
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 89%
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.02" L x 5.00" W x 2.95" H (280.0mm x 127.0mm x 75.0mm)
Approval Agency CE, CSA, cURus, TUV, UL
Minimum Load Required -
Voltage - Output 5 -
Current - Output 4 -
Current - Output 5 -
Power (Watts) 594W (1008W Forced Air)
Features Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Standard Number 60950-1; 62368-1
Base Product Number ADA1000
Current - Output 6 -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute ADA1000F-36-CT ADA1000F-36-CW ADA1000F-36-E ADA1000F-36-F
Part Number ADA1000F-36-CT ADA1000F-36-CW ADA1000F-36-E ADA1000F-36-F
Manufacturer Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc. Cosel USA, Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description AC/DC CONVERTER 36V 594W AC/DC CONVERTER 36V 594W AC/DC CONVERTER 36V 594W AC/DC CONVERTER 36V 594W
Series ADA (1000W) ADA (1000W) ADA (1000W) ADA (1000W)