ADA1000F-36-F
ADA1000F-36-F
ADA1000F-36-F
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ADA1000F-36-F
  • Description
    AC/DC CONVERTER 36V 594W
  • Delivery Services
Enclosed AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 264 VAC Input
Quick Inquiry
ADA1000F-36-F
Manufacturer Cosel USA, Inc.
Series ADA (1000W)
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Enclosed
Number of Outputs 1
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1 36V
Voltage - Output 6 -
Current - Output 1 16.5 A
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Isolation 3 kV
Efficiency 89%
Operating Temperature -10°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 11.02" L x 5.00" W x 2.95" H (280.0mm x 127.0mm x 75.0mm)
Current - Output 5 -
Power (Watts) 594W (1008W Forced Air)