AFFC20-15-050-SHB-R
AFFC20-15-050-SHB-R
AFFC20-15-050-SHB-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AFFC20-15-050-SHB-R
  • Manufacturer
    Assmann WSW Components
  • Description
    FFC / FPC
  • Delivery Services
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
AFFC20-15-050-SHB-R
Get the Price Now!
Specifications
Manufacturer Assmann WSW Components
Series AFFC20
Packaging Bulk
RoHS Status
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Number of Positions 15
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Straight
Contact Material Copper Alloy
Contact Finish Tin
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.4A