AFFC20-15-050-SHB-T
AFFC20-15-050-SHB-T
AFFC20-15-050-SHB-T
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AFFC20-15-050-SHB-T
  • Delivery Services
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Quick Inquiry
AFFC20-15-050-SHB-T
Packaging Bulk
RoHS Status
Flat Flex Type FFC, FPC
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Number of Positions 15
Pitch 0.020" (0.50mm)
Termination Solder
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Height Above Board 0.079" (2.00mm)
Locking Feature Slide Lock
Cable End Type Straight
Contact Material Copper Alloy
Voltage Rating -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Material Flammability Rating UL94 V-0
Current Rating (Amps) 0.4A