AG5GR22E
AG5GR22E
AG5GR22E
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AG5GR22E
  • Manufacturer
    Ohmite
  • Description
    RES 0.22 OHM 2% 5W AXIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Axial
  • Delivery Services
220 mOhms ±2% 5W Through Hole Resistor Axial Non-Magnetic
Quick Inquiry
AG5GR22E
Get the Price Now!
Specifications
Category Resistors - Through Hole Resistors -
Manufacturer Ohmite
Series AG
Packaging Bulk
RoHS Status
Resistance 220 mOhms
Tolerance ±2%
Power (Watts) 5W
Composition -
Features Non-Magnetic
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.343" Dia x 0.937" L (8.70mm x 23.80mm)