AK360/2-7.5-V-GREEN
AK360/2-7.5-V-GREEN
AK360/2-7.5-V-GREEN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AK360/2-7.5-V-GREEN
  • Manufacturer
    PTR Hartmann
  • Description
    TERM BLK 2POS 7.5MM 0.295" VERTI
  • Delivery Services
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Quick Inquiry
AK360/2-7.5-V-GREEN
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer PTR Hartmann
Series AK360
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Number of Levels 1
Positions Per Level 2
Pitch 0.295" (7.50mm)
Mating Orientation Horizontal with Board
Current 15 A
Voltage 300 V
Wire Gauge 12-22 AWG
Mounting Type Through Hole
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Features Interlocking (Side)
Color Green
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Housing Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Material - Plating Brass
Clamp Material - Plating Brass
Screw Material - Plating Steel
Torque - Screw 0.5 Nm (4.5 Lb-In)