AK360/3-7.5-V-GREEN
Manufacturer
PTR HartmannDescription
TERM BLK 3POS 7.5MM 0.295" VERTI
Request for Quotation
AK360/3-7.5-V-GREEN
lmages are for reference only.AK360/3-7.5-V-GREEN
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
AK360/3-7.5-V-GREEN
| Category | Connectors, Interconnects - Terminal Blocks - Wire to Board |
| Manufacturer | PTR Hartmann |
| Series | AK360 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Number of Levels | 1 |
| Positions Per Level | 3 |
| Pitch | 0.295" (7.50mm) |
| Mating Orientation | Horizontal with Board |
| Current | 15 A |
| Voltage | 300 V |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Mounting Type | Through Hole |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp |
| Features | Interlocking (Side) |
| Color | Green |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Housing Material | Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
| Contact Material - Plating | Brass |
| Clamp Material - Plating | Brass |
| Screw Material - Plating | Steel |
| Torque - Screw | 0.5 Nm (4.5 Lb-In) |