ALZN5F48W
ALZN5F48W
ALZN5F48W
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ALZN5F48W
  • Manufacturer
    Panasonic Electric Works
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
ALZN5F48W
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer Panasonic Electric Works
Series ALZN
Packaging Bulk
RoHS Status
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 48VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 16 A
Switching Voltage 440VAC - Max
Load - Max Switching 7040VA
Coil Current 8.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 33.6 VDC
Must Release Voltage 4.8 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 5 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency cURus, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 5.76 kOhms