AM1390B1340
AM1390B1340
AM1390B1340
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AM1390B1340
  • Manufacturer
    Anatech Electronics Inc.
  • Description
    1390 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    8-SMD Module
  • Delivery Services
1.39GHz Center Band Pass Ceramic Filter 100 MHz 50Ohm 8-SMD Module
Quick Inquiry
AM1390B1340
Get the Price Now!
Specifications
Category Filters - Ceramic Filters -
Manufacturer Anatech Electronics Inc.
Series -
Packaging Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SMD Module
Frequency 1.39GHz Center
Impedance 50Ohm
Bandwidth 100 MHz
Insertion Loss 2dB
Filter Type Band Pass
Size / Dimension 0.512" L x 0.472" W (13.00mm x 12.00mm)
Height (Max) 0.177" (4.50mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AM1390B1312 AM1390B1312 AM1390B1340 AM1950B1278
Part Number AM1390B1312 AM1390B1312 AM1390B1340 AM1950B1278
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description 1390 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1390 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1390 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE 1950 MHZ CERAMIC BAND PASS FILTE