APCI00121210100MY0
APCI00121210100MY0
APCI00121210100MY0
lmages are for reference only.
  • Part Number
    APCI00121210100MY0
  • Manufacturer
    Pulse Electronics
  • Description
    INDUCTOR POWER
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Nonstandard
  • Delivery Services
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.95 A 17mOhm Max Nonstandard
Quick Inquiry
APCI00121210100MY0
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Pulse Electronics
Series APCI
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Type Drum Core, Wirewound
Material - Core Ferrite
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 6.95 A
Current - Saturation (Isat) 8.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 17mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)