AT32AP7200-CFUR
Manufacturer
Microchip TechnologyDescription
IC MCU 32BIT ROMLESS 324TFBGA
Datasheet
DatasheetPackage
324-TFBGA
Request for Quotation
AT32AP7200-CFUR
lmages are for reference only.AT32AP7200-CFUR
IC MCU 32BIT ROMLESS 324TFBGA
Datasheet324-TFBGA
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
AVR AVR®32 AP7 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 200MHz ROMless 324-TFBGA (15x15)
AT32AP7200-CFUR
| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | AVR®32 AP7 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 32-Bit Single-Core |
| Speed | 200MHz |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I2C, Memory Card, SPI, SSC, UART/USART |
| Peripherals | AC'97, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 146 |
| Program Memory Size | - |
| Program Memory Type | ROMless |
| EEPROM Size | - |
| RAM Size | 64K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.08V ~ 3.6V |
| Data Converters | D/A 2x16b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |