ATF13-6P2-BM03BLU
ATF13-6P2-BM03BLU
ATF13-6P2-BM03BLU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ATF13-6P2-BM03BLU
  • Manufacturer
    Amphenol Sine Systems Corp
  • Description
    BOARD MOUNT HEADER, RIGHT ANGLE,
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.174" (4.42mm)
Quick Inquiry
ATF13-6P2-BM03BLU
Get the Price Now!
Specifications
Category Connectors, Interconnects - Rectangular Connectors - Headers-Male Pins
Manufacturer Amphenol Sine Systems Corp
Series BoardLock™ AT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Connector Type Receptacle
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.174" (4.42mm)
Number of Positions 6
Number of Rows 2
Row Spacing - Mating -
Number of Positions Loaded All
Style Board to Cable/Wire
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Termination Solder
Fastening Type Latch Holder
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.843" (21.41mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features Board Lock
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating -
Insulation Color Blue
Current Rating (Amps) 13A
Voltage Rating 250VDC