ATF13-6P2-BM13BLU
ATF13-6P2-BM13BLU
ATF13-6P2-BM13BLU
lmages are for reference only.
  • Part Number
    ATF13-6P2-BM13BLU
  • Delivery Services
Connector Header Through Hole, Right Angle 6 position 0.174" (4.42mm)
Quick Inquiry
ATF13-6P2-BM13BLU
Contact Type Male Pin
Pitch - Mating 0.174" (4.42mm)
Contact Length - Mating -
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length -
Insulation Height 0.843" (21.41mm)
Contact Shape Circular
Contact Finish - Mating Tin
Contact Finish Thickness - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Material Copper Alloy
Insulation Material Thermoplastic
Features Mounting Flange
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Insulation Color Blue
Current Rating (Amps) 13A
Voltage Rating 250VDC