ATMEGA324P-20AU
Manufacturer
Microchip TechnologyDescription
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet
DatasheetPackage
44-TQFP
Request for Quotation
ATMEGA324P-20AU
lmages are for reference only.ATMEGA324P-20AU
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44TQFP
Datasheet44-TQFP
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
ATMEGA324P-20AU
| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Series | AVR® ATmega |
| Packaging | Tray |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| Connectivity | I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Number of I/O | 32 |
| Program Memory Size | 32KB (16K x 16) |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |