ATMEGA324P-20AU
Manufacturer
AtmelDescription
Request for Quotation
ATMEGA324P-20AU
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
ATMEGA324P-20AU
| Category | Integrated Circuits (ICs) - Embedded - Microcontrollers |
| Manufacturer | Atmel |
| Series | AVR® ATmega |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | |
| Core Processor | AVR |
| Core Size | 8-Bit |
| Speed | 20MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V ~ 5.5V |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |