AVO240-48S12-6L
AVO240-48S12-6L
AVO240-48S12-6L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AVO240-48S12-6L
  • Manufacturer
    ARTESYN / Advanced Energy
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 41V - 75V Input
Quick Inquiry
AVO240-48S12-6L
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer ARTESYN / Advanced Energy
Series AVO240 (240W)
Packaging Tray
RoHS Status RoHS Compliant
Type Isolated Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 41V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Applications ITE (Commercial)
Features -
Operating Temperature -
Efficiency 94%
Grade -
Qualification -
Mounting Type -
Package / Case -
Size / Dimension 2.28" L x 0.90" W x 0.37" H (57.9mm x 22.9mm x 9.5mm)