AVO240-48S12B-6L
AVO240-48S12B-6L
AVO240-48S12B-6L
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AVO240-48S12B-6L
  • Description
    DC DC CONVERTER 12V 240W
  • Delivery Services
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 20A 41V - 75V Input
Quick Inquiry
AVO240-48S12B-6L
Manufacturer ARTESYN / Advanced Energy
Series AVO240 (240W)
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 41V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) 240 W
Operating Temperature -
Efficiency 94%
Package / Case -
Size / Dimension 2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)