AWCM0011060511NG00
Manufacturer
Pulse ElectronicsDescription
INDUCTOR RF
Datasheet
DatasheetPackage
0402 (1005 Metric)
Request for Quotation
AWCM0011060511NG00
lmages are for reference only.AWCM0011060511NG00
INDUCTOR RF
Datasheet0402 (1005 Metric)
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
11 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
AWCM0011060511NG00
| Category | Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors - |
| Manufacturer | Pulse Electronics |
| Series | AWCM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 11 nH |
| Tolerance | ±2% |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 140mOhm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 5.5GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Features | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.041" L x 0.024" W (1.05mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |