AWCM0011060511NJ00
Request for Quotation
AWCM0011060511NJ00
lmages are for reference only.AWCM0011060511NJ00
Delivery Services
11 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 140mOhm Max 0402 (1005 Metric)
AWCM0011060511NJ00
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 11 nH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Current - Saturation (Isat) | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 140mOhm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 250MHz |
| Frequency - Self Resonant | 5.5GHz |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test | 100 MHz |
| Supplier Device Package | 0402 |
| Size / Dimension | 0.041" L x 0.024" W (1.05mm x 0.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |