AXH016A0X3-SRZ
AXH016A0X3-SRZ
AXH016A0X3-SRZ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AXH016A0X3-SRZ
  • Manufacturer
    OmniOn Power™
  • Description
    DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    6-SMD Module
  • Delivery Services
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 3.6V 16A 3V - 5.5V Input
Quick Inquiry
AXH016A0X3-SRZ
Get the Price Now!
Specifications
Category Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters -
Manufacturer OmniOn Power™
Series Austin SuperLynx™
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output 1 0.8 ~ 3.6V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 16A
Power (Watts) 58 W
Applications ITE (Commercial)
Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Efficiency 95%
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-SMD Module
Size / Dimension 1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Supplier Device Package -
Control Features Enable, Active Low
Approval Agency -
Standard Number -
Base Product Number AXH016
Voltage - Isolation -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer OmniOn Power™ OmniOn Power™ OmniOn Power™ OmniOn Power™
RoHS Status RoHS Compliant
Description DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 10W