AXH016A0X3Z
Manufacturer
OmniOn Power™Description
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W
Datasheet
DatasheetPackage
10-SIP Module
Request for Quotation
AXH016A0X3Z
lmages are for reference only.AXH016A0X3Z
DC DC CONVERTER 0.8-3.6V 58W
Datasheet10-SIP Module
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.8 ~ 3.6V 16A 3V - 5.5V Input
AXH016A0X3Z
| Category | Power Supplies - Board Mount - DC DC Converters - |
| Manufacturer | OmniOn Power™ |
| Series | Austin SuperLynx™ |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Output 1 | 0.8 ~ 3.6V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 16A |
| Power (Watts) | 58 W |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Efficiency | 95% |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 10-SIP Module |
| Size / Dimension | 2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm) |