AZ2100-1C-24D
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Request for Quotation
AZ2100-1C-24D
lmages are for reference only.AZ2100-1C-24D
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
AZ2100-1C-24D
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ2100 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 12000VA, 1200W |
| Coil Current | 36.4 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | Class B |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Approval Agency | cURus, VDE |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 660 Ohms |
| Base Product Number | AZ2100-1C |
| Product Attribute |  |
| Part Number | AZ2100-1C-24DE | AZ2100-1C-24DEF | AZ2100-1C-24DF | AZ2100-1C-110D |
| Manufacturer | American Zettler | American Zettler | American Zettler | American Zettler |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant |
| Description | RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V | RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V | RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V | RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V |