AZ2100-1C-24DF
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Request for Quotation
AZ2100-1C-24DF
lmages are for reference only.AZ2100-1C-24DF
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
AZ2100-1C-24DF
| Mounting Type | Through Hole |
| Coil Voltage | 24VDC |
| Contact Form | SPDT (1 Form C) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 300VAC, 30VDC - Max |
| Load - Max Switching | 12000VA, 1200W |
| Coil Current | 36.4 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Seal Rating | - |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 18 VDC |
| Must Release Voltage | 2.4 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 660 Ohms |