AZ2250-1CE-24DE
AZ2250-1CE-24DE
AZ2250-1CE-24DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2250-1CE-24DE
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2250-1CE-24DE
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2250
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 7200VA, 1100W
Coil Current 36.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, UL, VDE
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 660 Ohms
Base Product Number AZ2250-1C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2250-1CE-24DEF AZ2250-1CE-24DETF AZ2250-1CE-24DF AZ2250-1CE-24DTF
Part Number AZ2250-1CE-24DEF AZ2250-1CE-24DETF AZ2250-1CE-24DF AZ2250-1CE-24DTF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V