AZ2250-1CE-24DTF
AZ2250-1CE-24DTF
AZ2250-1CE-24DTF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2250-1CE-24DTF
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2250-1CE-24DTF
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 7200VA, 1100W
Coil Current 36.4 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 660 Ohms