AZ2280-1A-5D
AZ2280-1A-5D
AZ2280-1A-5D
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2280-1A-5D
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 5V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ2280-1A-5D
Manufacturer American Zettler
Series AZ2280
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 5VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 277VAC, 28VDC - Max
Load - Max Switching 11080VA, 840W
Coil Current 185 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 3.75 VDC
Must Release Voltage 0.5 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CUR, UL, VDE
Qualification -
Coil Resistance 27 Ohms
Base Product Number AZ2280-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2280-1A-5DE AZ2280-1A-110DE AZ2280-1A-120A AZ2280-1A-120AEF
Part Number AZ2280-1A-5DE AZ2280-1A-110DE AZ2280-1A-120A AZ2280-1A-120AEF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 5V RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 110V RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 120V