AZ2280-1A-5DE
Manufacturer
American ZettlerDescription
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 5V
Request for Quotation
AZ2280-1A-5DE
lmages are for reference only.AZ2280-1A-5DE
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 5V
Request for Quotation
Payment Methods
Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Chassis Mount
AZ2280-1A-5DE
| Category | Relays - Power Relays-Over 2 Amps - |
| Manufacturer | American Zettler |
| Series | AZ2280 |
| Packaging | Box |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Voltage | 5VDC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Contact Rating (Current) | 40 A |
| Switching Voltage | 277VAC, 28VDC - Max |
| Load - Max Switching | 11080VA, 840W |
| Coil Current | 185 mA |
| Coil Type | Non Latching |
| Features | - |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187"/0.250" |
| Seal Rating | Sealed - Fully |
| Coil Insulation | Class F |
| Must Operate Voltage | 3.75 VDC |
| Must Release Voltage | 0.5 VDC |
| Operate Time | 15 ms |
| Release Time | 10 ms |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Approval Agency | CUR, UL, VDE |
| Relay Type | General Purpose |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Coil Resistance | 27 Ohms |