AZ22801-1CE-12DE
AZ22801-1CE-12DE
AZ22801-1CE-12DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ22801-1CE-12DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Quick Inquiry
AZ22801-1CE-12DE
Manufacturer American Zettler
Series AZ22801
Mounting Type Chassis Mount
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 40 A
Switching Voltage 300VAC, 110VDC - Max
Load - Max Switching 7200VA, 1200W
Coil Current 75 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style Quick Connect - 0.187"/0.250"
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, UL, TUV
Qualification -
Coil Resistance 160 Ohms
Base Product Number AZ22801
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ22801-1CE-12D AZ22801-1CE-12DEF AZ22801-1CE-110A AZ22801-1CE-110AE
Part Number AZ22801-1CE-12D AZ22801-1CE-12DEF AZ22801-1CE-110A AZ22801-1CE-110AE
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 110V