AZ2704-2A-220ATF
AZ2704-2A-220ATF
AZ2704-2A-220ATF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-220ATF
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 220VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-220ATF
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2704
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 220VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 10 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 176 VAC
Must Release Voltage 33 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, TUV, UL
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 22 kOhms