AZ2704-2A-220A
AZ2704-2A-220A
AZ2704-2A-220A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-220A
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 220VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-220A
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ2704
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 220VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 10 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 176 VAC
Must Release Voltage 33 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Approval Agency CUR, TUV, UL
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 22 kOhms
Base Product Number AZ2704-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2704-2A-220ATF AZ2704-2A-220ATWF AZ2704-2A-220AW AZ2704-2A-240A
Part Number AZ2704-2A-220ATF AZ2704-2A-220ATWF AZ2704-2A-220AW AZ2704-2A-240A
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V