AZ2704-2A-24A
AZ2704-2A-24A
AZ2704-2A-24A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-24A
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-24A
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 80 mA
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 19.2 VAC
Must Release Voltage 3.6 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Qualification -
Coil Resistance 300 Ohms
Base Product Number AZ2704-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2704-2A-240A AZ2704-2A-240ATF AZ2704-2A-24ATF AZ2704-2A-24ATWF
Part Number AZ2704-2A-240A AZ2704-2A-240ATF AZ2704-2A-24ATF AZ2704-2A-24ATWF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V