AZ2704-2A-240A
AZ2704-2A-240A
AZ2704-2A-240A
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ2704-2A-240A
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ2704-2A-240A
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 240VAC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 30 A
Switching Voltage 400VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 8310VA, 840W
Coil Current 9 mA
Seal Rating -
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 192 VAC
Must Release Voltage 36 VAC
Operate Time 30 ms
Release Time 30 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Qualification -
Coil Resistance 26.667 kOhms
Base Product Number AZ2704-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ2704-2A-240ATF AZ2704-2A-220A AZ2704-2A-220ATF AZ2704-2A-220ATWF
Part Number AZ2704-2A-240ATF AZ2704-2A-220A AZ2704-2A-220ATF AZ2704-2A-220ATWF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 240V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 220V