AZ734-2A-12DEA
AZ734-2A-12DEA
AZ734-2A-12DEA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ734-2A-12DEA
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ734-2A-12DEA
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 380VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 1200VA, 150W
Coil Current 44.4 mA
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Qualification -
Coil Resistance 270 Ohms
Base Product Number AZ734-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ734-2A-12DE AZ734-2A-24DE AZ734-2A-24DEA AZ734-2A-5DE
Part Number AZ734-2A-12DE AZ734-2A-24DE AZ734-2A-24DEA AZ734-2A-5DE
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V