AZ734-2A-24DE
AZ734-2A-24DE
AZ734-2A-24DE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ734-2A-24DE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ734-2A-24DE
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current) 5 A
Switching Voltage 380VAC, 150VDC - Max
Load - Max Switching 1200VA, 150W
Coil Current 22.2 mA
Coil Insulation Class B
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 10 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Qualification -
Coil Resistance 1.08 kOhms
Base Product Number AZ734-2A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ734-2A-24DEA AZ734-2A-12DE AZ734-2A-12DEA AZ734-2A-5DE
Part Number AZ734-2A-24DEA AZ734-2A-12DE AZ734-2A-12DEA AZ734-2A-5DE
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 5V