AZ7555-1A-24DKE
AZ7555-1A-24DKE
AZ7555-1A-24DKE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ7555-1A-24DKE
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ7555-1A-24DKE
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ7555
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 5000VA, 480W
Coil Current 29.3 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 16.8 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, TUV, UL
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 820 Ohms
Base Product Number AZ7555-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ7555-1A-24DKEF AZ7555-1A-24DSKE AZ7555-1A-24DSKEF AZ7555-1A-24DSSK
Part Number AZ7555-1A-24DKEF AZ7555-1A-24DSKE AZ7555-1A-24DSKEF AZ7555-1A-24DSSK
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V