AZ7555-1A-24DSKE
AZ7555-1A-24DSKE
AZ7555-1A-24DSKE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ7555-1A-24DSKE
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ7555-1A-24DSKE
Series AZ7555
Packaging Tray
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 24VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 5000VA, 480W
Coil Current 21.8 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Fully
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 18 VDC
Must Release Voltage 2.4 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 1.1 kOhms
Base Product Number AZ7555-1A
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ7555-1A-24DSKEF AZ7555-1A-24DKE AZ7555-1A-24DKEF AZ7555-1A-24DSSK
Part Number AZ7555-1A-24DSKEF AZ7555-1A-24DKE AZ7555-1A-24DKEF AZ7555-1A-24DSSK
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V