AZ7555-1C-12DK
AZ7555-1C-12DK
AZ7555-1C-12DK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ7555-1C-12DK
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ7555-1C-12DK
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 5000VA, 480W
Coil Current 60 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 8.4 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 200 Ohms
Base Product Number AZ7555-1C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ7555-1C-12DKEF AZ7555-1C-12DSK AZ7555-1C-12DSKE AZ7555-1C-12DSKEF
Part Number AZ7555-1C-12DKEF AZ7555-1C-12DSK AZ7555-1C-12DSKE AZ7555-1C-12DSKEF
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V