AZ7555-1C-12DSK
AZ7555-1C-12DSK
AZ7555-1C-12DSK
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ7555-1C-12DSK
  • Manufacturer
    American Zettler
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ7555-1C-12DSK
Get the Price Now!
Specifications
Category Relays - Power Relays-Over 2 Amps -
Manufacturer American Zettler
Series AZ7555
Packaging Box
RoHS Status ROHS3 Compliant
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 12VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching 5000VA, 480W
Coil Current 44.4 mA
Coil Type Non Latching
Features -
Termination Style PC Pin
Seal Rating -
Coil Insulation -
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage 1.2 VDC
Operate Time 20 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Approval Agency CUR, TUV, UL
Relay Type General Purpose
Grade -
Qualification -
Coil Resistance 270 Ohms
Base Product Number AZ7555-1C
Parts with Similar Specifications
Product Attribute AZ7555-1C-12DSKE AZ7555-1C-12DSKEF AZ7555-1C-12DSSEK AZ7555-1C-12DK
Part Number AZ7555-1C-12DSKE AZ7555-1C-12DSKEF AZ7555-1C-12DSSEK AZ7555-1C-12DK
Manufacturer American Zettler American Zettler American Zettler American Zettler
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V