AZ762-1AE-110DI
AZ762-1AE-110DI
AZ762-1AE-110DI
lmages are for reference only.
  • Part Number
    AZ762-1AE-110DI
  • Description
    RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 110V
  • Delivery Services
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 110VDC Coil Through Hole
Quick Inquiry
AZ762-1AE-110DI
Mounting Type Through Hole
Coil Voltage 110VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) 20 A
Switching Voltage 440VAC, 125VDC - Max
Load - Max Switching 5540VA, 480W
Coil Current 4.4 mA
Termination Style PC Pin
Seal Rating Sealed - Flux Protection
Coil Insulation Class F
Must Operate Voltage 77 VDC
Must Release Voltage 11 VDC
Operate Time 15 ms
Release Time 8 ms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Qualification -
Coil Resistance 25.2 kOhms